مالتی ویوئر (Multi Viewer)

مانیتورینگ حرفه ای سیگنال های ویدئو

سامانه مالتی ویوئر صمیم یـک پردازشگر مالتی ایمیج حــرفـه‌ای و مـاژولار سـیگنال ویــدیوی دیجیـتال محسوب می شود. این دسـتگاه ابزاری پیـشرفته برای مانیـتورینـگ ســیگنـال دیجـیـتال 3G/HD/SD-SDI در اســتودیــوهـا و مـراکز مانیتورینگ می باشد.

مالتی ویوور - مالتی ویوئر - مولتی ویوئر تصویر و ویدئو

معرفی مالتی ویوئر MultiViewer صمیم

دراستودیوهای تولید و پخش و واحدهای سیار تلویزیونی تعداد زیادی منابع تصویری وجود دارد که عوامل برنامه ساز نیاز دارند بطور مداوم آنها را در یک مونیتور جداگانه مشاهده کنند و از آخرین وضعیت خروجی آن منابع مطلع باشند.بدلیل تعداد زیاد بالای این منابع ، همواره باید نامی برای آنها در چرخه کاری تخصیص یابد تا عوامل بر اساس همان نام بتوانند امور محوله را انجام دهند.این تعداد مونیتور نیازمند ساخت یک سازه مناسب و اشغال فضای در خور توجه می باشد که پیش بینی های خاص خود از قبیل کابل کشی برق ، سیگنال رسانی ویدئو ، تالی و تهویه را نیاز دارد.

پشت دستگاه مالتی ویوئر

در گذشته از لیبل های کاغذی و بعضا الکترونیکی تحت عنوان UMD( Under Monitor Display) برای مشخص کردن نام منابع استفاده میکردند.ضمنا منابعی که در لحظه روی آنتن بودند می بایست با یک چراغ راهنما تحت عنوان تالی برای عوامل مشخص میشدند.این چراغها عمدتا در داخل مونیتورهای حرفه ای تعبیه شده بود و فرمان روشن شدن را از میکسر تصویر میگرفت.

سامانه مالتی ویوئر صمیم یـک پردازشگر مالتی ایمیج حــرفـه‌ای و مـاژولار سـیگنال ویــدیوی دیجیـتال

این سامانه ویدئو وال یا مونیتور وال نامیده میشد و همانطور که میتوان حدس زد تنظیم رنگ و روشنایی تک تک این مونیتورهای با ابعاد مختلف و نگهداشت این سامانه کار زمانبر و پر هزینه ای بود و علیرغم این موضوع هیچ گونه آلارمی مبنی بر قطعی سیگنال تصویر یا صدای امبد شده در آن را به کاربران ارائه نمیداد.

Multi Viewer

با پیدایش سامانه های مولتی ویور (مالتی ویوئر – مالتی ویور – مولتی ویوئر) مفهوم جدیدی از مانیتورینگ همزمان که توانایی نمایش همزمان چندین ورودی در یک یا چند صفحه نمایش را داشت، رقم خورد. به طور کلی میتوان گفت مولتی ویور ، نمایش همزمان منابع تصویری با ابعاد مختلف در یک سامانه نمایشگر است که تمامی امکانات فوق را همراه با بسیاری از امکانات دیگر فراهم می کند که در زیر به برخی از انها اشاره میکنیم.

مالتی ویوئر ویدئو و تصویر

امکانات مالتی ویوئر صمیم

  • تنوع فرمت ورودی و خروجی از انواع مختلف سیگنالهای انالوگ و دیجیتال و استریم های IP بصورت همزمان
  • پشتیبانی از انواع مختلف فرمت صدا
  • آلارمهای سمعی و بصری
  • افزایش تعداد ورودیها و خروجیها (Scalable)
  • پشتیبانی از Ancillary Data
  • قابلیتهای مختلف نمایش

ویژگی های مالتی ویور

این ویژگیها باعث شده مالتی ویور در صنعت برودکست امروزی به یک ضرورت تبدیل شود و حتی نحوه طراحی و اجرای اتاق های کنترل تولید و پخش را تحت تاثیر قرار داده اند تا امکان نمایش چندین منبع ویدئویی بر روی یک نمایشگر واحد و یا ترکیبی از چند نمایشگر را فراهم شود. اغاز راه مالتی ویور ها از اتاق های کنترل همراه با سوئیچر های مختلف بود، که بعد از تکامل ، مهندسان توانستند تا مسیرهای توزیع سیگنال را ازروترهای های خود بررسی کنند و اکنون به عنوان یک دستگاه پیش نمایش زنده و ضبط چند سیگنال با کیفیت بالا استفاده می شوند.

کاربرد مالتی ویور

نه تنها از مالتی ویورها برای استودیوهای پخش و تولید استفاده می شود، بلکه برای بسیاری از کاربردهای دیگر مانند واحدهای سیار تلویزیونی که کمبود فضا از اهمیت بسزایی برخوردار است ، تابلوهای دیجیتال، فضاهای ارائه، اتاقهای کنفرانس، رویدادهای زنده، بازی و سرگرمی و اتاقهای مانیتورینگ شهری مثل کنترل ترافیک ، دیسپاچینگ و … مناسب است.

مزایای و قابلیت های مالتی ویور

از مزایای یک مالتی ویور نسبت به ویدئو وال می توان به بهره وری انرژی، هزینه های ارزان تر، نصب آسان تر و عدم نفوذ قاب تلویزیون یا قاب بر روی تصویر اشاره کرد.

در صفحه‌نمایش مالتی ویورها، می‌توانید چندین پنجره یا بخش مختلف را به طور همزمان نمایش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید چندین برنامه را همزمان با سایزهای مختلف داشته باشید.و نام منبع بصورتUMD(Under Monitor Display) نمایش داده میشود تا راهنمای مناسبی برای کاربر باشد.ضمنا این قابلیت نیز برای کاربر فراهم میشود تا از هر گونه اشکال در ورودیها بصورت الارم های سمعی و بصری مطلع شود.

این قابلیت مخصوصاً برای کاربرانی که نیاز دارند به تعداد زیادی برنامه یا منبع داده دسترسی داشته باشند، بسیار مفید است. به کمک مالتی ویور، می‌توانید به صورت همزمان و به راحتی بین برنامه‌ها و منابع داده مختلف سوئیچ کنید.SDE-4800 یک دستگاه سویچر و مالتی ویور یکپارچه ماژولار است که از حداکثر 48 ورودی خطوط سیگنال 3G/HD/SD-SDI با حداکثر شش ماژول خروجی قابل انتخاب پشتیبانی می کند. این دستگاه از سه نوع ماژول خروجی مختلف بهره می برد که می توانند سوئیچینگ Clean و قابلیت تصویر در تصویر را ارائه دهد.

ماژول خروجی “SDI-OUT” هشت خروجی Re-Clocker ارائه می دهد که ازمنبع تغذیه داخلی استفده میکنند. کاربران می توانند منبع هر خروجی را از هر ورودی از طریق کنترل پنل های Samim یک روتر SDI / ASI از 8*8 تا 48*48 ایجاد کنند.

ماژول خروجی “CLN-OUT” چهار خروجی سوئیچ “ Clean & Quiet را از ورودی انتخاب شده تولید می کند که نیاز به خروجی های Clean را حتی با ورودی های غیر همزمان برآورده می کند.

ماژول خروجی “MIP-OUT” راهی برای نظارت بر هشت ورودی موجود در یک طرح ساخته شده توسط کاربر است که از جمله سنسورهای سطح صدا، UMD، شمارش و نشانگرهای خطا را داراست. ماژول‌های مالتی ویور نیز می‌توانند به صورت داخلی Cascade کنند تا طرح‌بندی حاوی حداکثر ۴۸ ورودی را بسازند.
کاربردهای مالتی ویور بسیار گسترده و متنوع هستند و در بسیاری از حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربردهای مالتی ویور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاهده وضعیت همزمان چندین منیع تصویری در یک صفحه نمایش جهت بهبود و سرعت بخشیدن به بهره برداری از منابع مختلف مثل اتاق فرمان های تلویزیونی و اتاقهای کنترل اصلی MCR(Master Control Room)

کاربردهای کامپیوتری: در کامپیوترها و سیستم‌عامل‌ها، مالتی ویور به شما اجازه می‌دهد چندین برنامه را به صورت همزمان در یک صفحه نمایش نمایش دهید. این به شما امکان می‌دهد به طور همزمان در برنامه‌های مختلف کار کنید، از فایل‌های مختلف بازیابی کنید یا وظایف متفاوت را انجام دهید.

محیط‌های کاری: مالتی ویور در محیط‌های کاری بسیار مفید است. با استفاده از آن می‌توانید چندین برنامه و منبع داده را به صورت همزمان در یک صفحه نمایش نمایش داده و به طور موازی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. این کاربرد در تجزیه و تحلیل داده، برنامه‌نویسی، طراحی گرافیکی و مدیریت پروژه‌ها بسیار کاربردی است.

ارتباطات و مراکز کنترل: در مراکز کنترل و ارتباطات، مالتی ویور به عنوان یک ابزار مهم استفاده می‌شود. این امکان را به کاربر می‌دهد تا به صورت همزمان و در یک دید کلی، اطلاعات مختلفی را نمایش دهد، از جمله تصاویر دوربین‌های مداربسته، اطلاعات شبکه‌ها، داده‌های سنسورها و موارد دیگر.

صنعت و کنترل فرآیند: در صنعت و کنترل فرآیند، مالتی ویور برای نمایش همزمان داده‌های مختلف از سنسورها، دستگاه‌ها و فرآیندها استفاده می‌شود. در این حوزه، اطلاعات به صورت همزمان و موازی نمایش داده می‌شوند تا عملکرد سامانه را مانیتور کند.

مرور وب و رسانه‌های دیجیتال: مالتی ویور در مرور وب و در رسانه‌های دیجیتال نیز کاربرد دارد. این امکان را به شما می‌دهد تا به صورت همزمان و در یک صفحه نمایش، چندین صفحه وب را مشاهده کنید، ویدئوها را پخش کنید و به موارد دیگرکاربردهای مالتی ویور بسیار گسترده و متنوع هستند این کاربرد به شما امکان می‌دهد بین سایت‌ها و منابع آنلاین مختلف سوئیچ کنید.

مدیریت فضای کار: با استفاده از مالتی ویور می‌توانید به صورت همزمان چندین پنجره و برنامه را در یک صفحه نمایش مشاهده کنید. این کاربرد به شما امکان می‌دهد به صورت موازی به ایمیل، تقویم، وظایف، یادداشت‌ها و سایر ابزارهای مدیریتی دسترسی داشته باشید و به راحتی بین آن‌ها جابجا شوید.

مدیریت پروژه: در مدیریت پروژه، مالتی ویور به شما امکان می‌دهد به صورت همزمان چندین منبع داده را دنبال کنید. به عنوان مثال، می‌توانید نمودارها، جداول، کدها و سایر اسناد مرتبط با پروژه را در یک صفحه نمایش مشاهده کنید و به راحتی بین آن‌ها سوئیچ کنید.

مدیریت رسانه‌ها: با استفاده از مالتی ویور می‌توانید به صورت همزمان چندین رسانه را پخش کنید. به عنوان مثال، می‌توانید ویدئوها، تصاویر و صداها را در یک صفحه نمایش نمایش دهید و به راحتی بین آن‌ها سوئیچ کنید.

MIP-4806

MIP-4806 یک پردازشگر مالتی ایمیج حرفه‌ای و ماژولار سیگنال ویدیوی دیجیتال است. این دستگاه ابزاری پیشرفته برای مانیتورینگ سیگنال دیجیتال 3G/HD/SD-SDI در استودیوها و مراکز مانیتورینگ می باشد.

هر کارت ورودی توانایی دریافت 8 ورودی SDI را دارد که تعداد این کارت‌ها به 6 عدد قابل افزایش است، در نتیجه امکان دریافت 48 ورودی وجود دارد. در طراحی سیستم از یک روتر 48×48 استفاده شده است تا امکان نمایش همه ورودی‌ها روی همه خروجی‌ها فراهم شود.

بیشتر
MIP-4806